Oto najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie:

Jak wygląda podłączenie do sieci Obrzycko.net?

Po pierwsze należy zgłosić się do Biura Obsługi - telefonicznie lub osobiście. Dane kontaktowe podane są na stronie Kontakt. Umówimy się na wizytę pracowników którzy w odpowiednim dla Państwa terminie sprawdzą możliwość techniczną i zainstalują zestaw kliencki (antenę) oraz wykonają instalację w budynku. Istnieje możliwość zainstalowania routera Wi-Fi bez dodatkowych kosztów.

Ile wynosi opłata aktywacyjna?

Opłata aktywacyjna jest stała i niska - wynosi jedynie 70 PLN. Niezależnie od tego, ile materiałów zużyjemy wykonując instalację oraz ile czasu spędzą u Państwa nasi pracownicy. W kwocie tej mieszczą się wszystkie opłaty (instalacja, aktywacja, materiały). W przeciwieństwie do konkurencji nie stosujemy ukrytych opłat.

Jak sprawdzić prędkość swojego łącza?

Zachęcamy do wykonania testu prędkości bezpośrednio do naszego serwera który jest częścią większego projektu o nazwie Speedtest.net oraz speedtest.pl.

Podczas testu prosimy wyłączyć wszystkie programy, które mogą obciążyć łącze i wpłynąć na wynik testu (torrent, pobierania w przeglądarce, YouTube itp.) na wszystkich komputerach korzystających z naszego łącza.

Prosimy zwrócić uwagę, że prędkości podawane przez programy np. Mozilla Firefox, uTorrent, pokazywane są w megabajtach na sekundę (MB/s) a prędkości oferowane przez dostawców Internetu w megabitach na sekundę (Mb/s). 1MB/s to 8Mb/s tak więc prawidłowa wartość osiągana na łączu 10Mb/s to 1,25MB/s a prędkość pobierania 3MB/s (3 megabajty na sekundę) wskazywana przez uTorrent to aż 24Mb/s (megabity)

Miałem internet radiowy który nie spełnił moich oczekiwań.
Dlaczego miałbym wybrać Obrzycko.net?

Sieć Obrzycko.net budowana jest w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania renomowanych marek takich jak MikroTik czy Ubiquity Networks. Pracują one w standardzie 802.11ac oraz 802.11n 5GHz co zapewnia niezawodność i szybkość. Nie ma to nic wspólnego z sieciami radiowymi pracującymi w standardzie 2.4GHz które były popularne jeszcze kilka lat temu.

Czy mogę korzystać z Internetu na kilku urządzeniach jednocześnie?

Tak, wystarczy jedynie, że posiadasz router Wi-Fi. Umożliwia on bezprzewodowe podłączenie w obrębie mieszkania kilku urządzeń typu laptop, smartphone, tablet, telewizor oraz trzech komputerów stacjonarnych (kablowo). Oferujemy możliwość zakupu sprawdzonego, renomowanego routera firmy ASUS lub dzierżawę routera. Nie pobieramy za to dodatkowych opłat miesięcznych.

Czy router po Neostradzie będzie pasował?

Router po operatorach ADSL (Orange, Netia) nie pasuje do przyłączy wykonywanych przez naszą firmę. Odpowiedni router można zakupić wraz z instalacją i konfiguracją poprzez wizytę lub kontakt telefoniczny z BOA.

Internet bezprzewodowy (radiowy) przestał działać. Co zrobić?

Jeżeli Internet bezprzewodowy (tzw. radiowy) przestał działać, przed skontaktowaniem się z pomocą techniczną wykonaj poniższe kroki:

- Odłącz z prądu zasilacz przez nas dostarczony na kilkanaście sekund, podłącz go ponownie i odczekaj około 2-3 minuty.
- Jeżeli posiadasz router, zrób z nim tak samo
-Wyłącz i włącz komputer ponownie

Istotne jest, by najpierw uruchomić ponownie nasze urządzenie (antenę), a dopiero po chwili zrestartować router. Antena, którą dostarczyliśmy jak i router to mały komputer, który w nielicznych przypadkach może się „zawiesić”.
Jeżeli po restarcie urządzeń dalej nie ma Internetu, sprawdź zasilanie.

Sprawdzanie zasilania anteny

Zasilacz, który dłuższy czas pracuję w gniazdku nieznacznie się nagrzewa. Jeżeli jest on zimny, może to sygnalizować awarię zasilacza.
Niektóre zasilacze mają 2 wejścia, oznaczone PoE i LAN. Ich poprawne podłączenie:
- PoE – kabel wychodzący do anteny (na zewnątrz budynku)
- LAN – komputer lub router

Uwaga: odwrotne podłączenie może uszkodzić router lub kartę sieciową.

Sprawdzanie okablowania

rj45Wtyk RJ45 posiada klips blokujący, który bardzo często ulega uszkodzeniu. Wyłamanie blokady może powodować samoczynne wysuwanie się wtyku z gniazda, co powoduje cykliczne lub trwałe rozłączenia Internetu. Jeżeli konieczna do poprawnej pracy jest wymiana wtyku (np. router wisi na ścianie), prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Abonenta.
Prosimy także o sprawdzenie, czy wtyk nie jest mokry. W przypadku zamoknięcia prosimy o kontakt z BOA – konieczna może być wymiana całego kabla od zasilacza do anteny. W takim wypadku zalecamy też oględziny kabla, czy nie jest gdzieś przetarty.

Jak zabezpieczyć się przed wirusami i niechcianymi reklamami?

W systemie Windows zalecamy zainstalować program antywirusowy, np. darmowy Microsoft Security Essential lub włączyć Windows Defender (Windows 7 i nowsze). System Linux nie potrzebuje programu antywirusowego.

Jeżeli na komputerze często podczas przeglądania Internetu pojawiają się nachalne reklamy, polecamy przeskanować komputer darmowym programem AdwCleaner (w opcjach programu należy wybrać najpierw „Scan”, a po przeskanowaniu zawartości komputera „Cleaning”). 

Na jednym z komputerów nie działa Internet.

Prawdopodobnie została w nim wyłączona karta sieciowa (połączenie kablowe) lub karta bezprzewodowa (łączenie po Wi-Fi).

Aby sprawdzić, czy karta została wyłączona:

Użyj skrótu klawiszowego złożonego z przycisków Windows (ikonka z flagą na klawiaturze)oraz litery R (Windows + R)
Wyskoczy okienko, w którym wpisujemy ncpa.cpl

ncpa
Wciśnij klawisz Enter

Powinno otworzyć się okno z ikonami połączeń sieciowych. Połączeniem, które nas interesuje jest „Połączenie Lokalne”. Możliwe opcje zobrazowane i opisane zostały poniżej:

połączenia

Może się też zdarzyć, że przy znaku monitora wyświetlać się będzie żółta ikonka z wykrzyknikiem. Może to oznaczać problemy z routerem, złe ustawienia IP komputera (należy wybrać opcję automatycznego przydzielania adresu IP) lub uszkodzenie jednego z urządzeń sieciowych w domu.

Zapomniałem hasła do sieci. Jak je odzyskać?

Nasi technicy zapisują hasło na kartoniku od routera, umowie lub podklejają je pod routerem.
Jeżeli hasła nie ma w żadnej z powyższej lokalizacji, a router był konfigurowany przez naszych techników, w większości przypadków jesteśmy w stanie odczytać je zdalnie. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny z BOA.

Potrzebuję niestandardowego łącza, np. 15/15 Mb/s

Jest to możliwe. Zapraszamy do kontaktu z Biurem Obsługi w celu ustalenia indywidualnej oferty.

Wciąż masz pytania? Zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 690 80 80 90